top of page

ניתוח ויטרקטומיה - טכניקות וחומרים

 

ניתוח כריתת זגוגית העין הנקרא ויטרקטומי הוא הליך מיקרו כירורגי המתבצע לצורך טיפול בכמה מהמחלות הקשורות ברשתית העין, כגון, חור מקולרי, ממברנה אפירטינלית במקולה (מרכז הראייה), היפרדות רשתית, מחלת רשתית שיגשוגית עקב סוכרת, זיהומים תוך עיניים ופציעות עיניים עקב טראומה. ניתוח ויטרקטומי כרוך בהסרת הג'ל הזגוגי דרך חתך קטן מאוד בדופן העין, באמצעות מכשירים וטכניקות שתוכננו במיוחד לשם כך. הג'ל הזגוגי מוחלף בתמיסה פיזיולוגית. לאחר מכן, תוך שימוש במקור אור רב עוצמה שעובר דרך סיב אופטי, משתמש המנתח גם במיקרוסקופ שתוכנן במיוחד, המאפשר מבט ברור על חלל הזגוגית ועל הרשתית בהגדלות שונות, וכן מאפשר ביצוע כל עבודה נוספת על פי הצורך, כגון, הסרת רקמת צלקת (כגון, קמט מקולרי, בהיפרדות משיכתית) או סגירת חור מקולרי. ניתוח ויטרקטומי מתבצע בדרך כלל תחת הרדמה מקומית .

 

ניתוח הויטרקטומי החדשני הוא התקדמות טכנולוגית מהפכנית, המאפשרת לנו לטפל במחלות הקשורות ברשתית ולמנוע את אבדן הראייה. באופן כללי, ניתוח ויטרקטומיה אורך כ-30 דקות עד שעה, בתלות בסוג הניתוח, אבל היא עשויה להתארך באופן משמעותי בתלות בהתוויה הניתוחית ובמורכבות המקרה.

 

 

הטכניקות המשמשות במהלך ניתוחי רשתית (ויטרקטומיה)
 

כדי להשיג תוצאות מיטביות, הכירורג עשוי להשתמש בכמה טכניקות מיוחדות, כולל:

 

גזים תוך עיניים

גזים אלה משמשים כדי לשטח את הרשתית המופרדת, וכדי להשאיר אותה מחוברת בעת התרחשות הריפוי מסביב לקרעי הרשתית באמצעות לייזר או הקפאה. כמו כן, משתמשים בגז לסגירת חורים מקולריים. היתרון שבגזים תוך עיניים הוא שהם נספגים על ידי הגוף במשך כמה שבועות. בפרק הזמן שבו בערך 50% מהגז המוחדר לתוך העין נעלם בעצמו, הראייה בדרך כלל מוגבלת לרמת "תנועות הידיים". המטופלים חייבים להימנע מנסיעות למקומות גבוהים ומטיסות, כל עוד הגז נמצא בתוך העין, מאחר שגז מתרחב בנסיבות אלה ועלול לגרום ללחצים גבוהים שיסכנו את העין. כמו כן, מטופלים יידרשו בדרך כלל להשאיר את הראש בתנוחה מסוימת למשך פרק זמן ארוך, כדי להבטיח את הצלחת הטיפול. סיבוכים קצרי וארוכי טווח אפשריים של הגז התוך עיני הם ירוד (קטרקט) וגלאוקומה.

 

שמן סיליקון

במקרים אחדים, ישתמשו בשמן סיליקון במקום בגזים תוך עיניים, במיוחד כשיהיה צורך בתמיכה ארוכת טווח ברשתית. בניגוד לגזים התוך עיניים, שמן סיליקון נשאר בעין למשך זמן בלתי מוגבל, אלא אם כן הוא מוסר באמצעות ניתוח. בדרך כלל משאירים את השמן במקום למשך כמה חודשים, אבל במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך להשאיר אותו בעין למשך כמה שנים. הראייה פחות מושפעת משמן הסיליקון בהשוואה לגזים התוך עיניים, והמיצוב פחות קריטי, מה שגורם להליך זה להיות מתאים יותר לילדים ולמבוגרים בעלי בעיות צוואר או גב. גורמי הסיכון כוללים ירוד (קטרקט) וגלאוקומה, וכן נזק אפשרי לקרנית.

 

פוטוקואגולציה פנימית

לעיתים קרובות משתמשים במהלך הניתוח לכריתת הזגוגית בלייזר כדי להקיף קרעים ברשתית וכדי למנוע דליפה עתידית של נוזל הזגוגית מתחת לרשתית. כמו כן, משתמשים בלייזר כדי לטפל ברשתית פגועה במחלת רשתית המשגשגת עקב סוכרת.

 

כלים מיקרו כירורגיים

קיימים כמה כלים המשמשים להסרת רקמת צלקת וגופים זרים כגון, מלקחיים, מספריים ומכשירים בעלי קצוות חדים. יש מאות כלים זמינים העשויים לסייע לכירורגים בעת כריתת זגוגית העין. רוב הכלים לטיפול בזגוגית העין/ברשתית קטנים בקוטרם מ-1 מ"מ, מה שעושה כלים אלה שעוצבו במיומנות ובעדינות מרביים, לכלים המדויקים ביותר הזמינים כיום.

 

חיגור

זוהי טכניקה המשמשת לתיקון היפרדות רשתית, בפני עצמה או בשילוב עם הליך כריתת הזגוגית, לשם תמיכה נוספת בהיצמדות החוזרת של הרשתית. למידע נוסף על הליך החיגור עיין בעמוד העוסק בהיפרדות הרשתית.

 

כריתת עדשת העין

כריתת עדשת העין מתבצעת לעיתים קרובות כשעדשה טבעית עכורה (ירוד) מונעת מהמנתח לראות באופן ברור את מבני העין הנמצאים מאחוריה. היא כרוכה בהסרה כירורגית של העדשה הקריסטלית של העין במהלך כריתת זגוגית העין. במקרים אחדים, ייתכן שיהיה צורך בכריתת עדשת העין גם לצורך הסרת רקמת צלקת במהלך הליכי היפרדות רשתית מורכבים יותר. ניתן להחליף את העדשה בשתל עדשה צלול, במהלך אותו הליך כירורגי או במועד מאוחר יותר.

 

ביצוע הליך זה כרוך בכמה סיכונים כולל, דימום, ירוד (קטרקט), גלאוקומה, היפרדות או היפרדות חוזרת של הרשתית, ובסופו של דבר אבדן הראייה. אנו נדון בטיפול שלך ובסיכונים הכרוכים בו באופן יסודי, כדי שתוכל להגיע להחלטה מושכלת בנוגע לטיפול שלך.

 

bottom of page